W bieżącym roku przypada 670 rocznica lokacji Binarowej. W Wigilię Narodzenia św. Jana Chrzciciela – 23 czerwca 1348 roku – król Kazimierz Wielki wydał przywilej lokacyjny miejscowości. Na mocy tego dokumentu jeden łan ziemi przeznaczono na uposażenie Parafii. Jubileusz to okazja do świętowania i dumy z przeżytego czasu oraz szacunku i honoru dla naszych przodków, którzy przez 670 lat żyli, pracowali i wyznawali chrześcijańską wiarę na binarowskiej ziemi.

Uroczystość Jubileuszową przeżywaliśmy w niedzielę – 27 maja br. w połączeniu z Odpustem Parafialnym ku czci Matki Boże Binarowskiej – Wspomożycielki Wiernych. O godz. 11.00 rozpoczęła się Jubileuszowa Suma Odpustowa, a po południu na placu przy kościele odbyła się impreza kulturalno-rozrywkowa pod nazwą „Niedziela Jubileuszowa”, która  zgromadziła wielu mieszkańców nie tylko Binarowej, ale całej gminy Biecz. W ramach tej uroczystości odbył się III Jubileuszowy Bieg Królewski na dystansie 6 km dla dorosłych oraz mini-bieg dla dzieci i młodzieży na dystansie 670 m., pokaz Jednostki Strzeleckiej 2012 im. płk. Lisa-Kuli z Rzeszowa, scenka teatralna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz młodzieży z KSM-u w Binarowej, nawiązująca do wydarzenia lokacji Binarowej, loteria fantowa z ciekawymi nagrodami, występy i koncerty muzyków binarowskich: Sendecki Band oraz Kapela Pana Marina,  pokaz tańców latynoamerykańskich w wykonaniu Oli Sendeckiej i Daniela Drzazgi, pokaz łuczników Rozembark, degustacja regionalnych potraw i przysmaków binarowskich, dmuchance, zabawa taneczna z zespołem Live Effect oraz widowisko fireshow. Gwiazdą wieczoru były SIOSTRY MATKOWSKIE. Uczestnicy imprezy mieli  możliwość zwiedzania przepięknego drewnianego  kościoła pw. św. Michała Archanioła, wpisanego w 2003 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W czasie „Niedzieli Jubileuszowej” odbyło  się rozstrzygnięcie i wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego Biblioteki w Bieczu i Parafii w Binarowej pod hasłem: „A wydarzyło się to 670 lat temu…”.

Artykuł zaczerpnięty ze strony internetowej Parafii w Binarowej.

BCK

Create AccountLog In Your Account