Zarządzanie stadem i fermą to zadanie niezwykle wymagające. Różnego rodzaju urządzenia, wykorzystywane na jej terenie, muszą być regularnie monitorowane, aby zapobiec różnego rodzaju problemom, związanym chociażby z wyłączoną klimatyzacją. Także i same świnie, hodowane na terenie obiektu, wymagają poświęcenia im ciągłej uwagi. Wraz z rozwojem naszego stada, różnice w wieku oraz wadze poszczególnych osobników staną się coraz bardziej dostrzegalne, co może znacząco utrudnić rozplanowanie karmienia, nawet w sytuacji, w której zatrudniamy liczniejszą kadrę pracowniczą. Z tego też powodu, coraz większym uznaniem ze strony polskich hodowców cieszą się specjalistyczne programy, przeznaczone do zarządzania obiektem. W niniejszym artykule opowiemy, dlaczego naprawdę warto rozważyć ich implementację.

  1. Zarządzanie stadem za pomocą inteligentnego programu

Jednym z najczęściej wykorzystywanych programów, przeznaczonych do zarządzania stadem, jest uznany Solidfarm. Dzięki kartom cyfrowym loch, możemy wprowadzić do systemu dane, dotyczące cyklu świni. Po ich rejestracji, system sam powiadomi nas o terminie następnego badania USG tudzież inseminacji. Same dane trafiają z kolei bezpośrednio do chmury. Niemożliwa jest tu więc bezpowrotna utrata ich wskutek awarii, zaś w przypadku, gdy będziemy chcieli sprawdzić starsze dane, system umożliwi nam błyskawiczne odszukanie poszukiwanych informacji.

Niewątpliwym atutem jest tu także obecność funkcjonalnych list kontrolnych. Funkcja ta pozwala nam na lepszą organizację pracy, informując kadrę pracowniczą o zleconych zadaniach. Nie musimy więc obawiać się, że któryś z pracowników zapomni o zaszczepieniu świni lub przeprowadzeniu inseminacji. A ponieważ programy do zarządzania stadem i fermą są również dostępne w wersji mobilnej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontrolować stan obiektu nawet podczas przebywania poza nim.

  1. Nowe oblicze hodowli

Nowoczesne programy do zarządzania fermą to także szereg zaawansowanych funkcji, zwiększających znacząco efektywność hodowli. Dla przykładu, wystarczy przeskanować dane lochy, aby uzyskać informacje, dotyczące szczepienia jej prosiąt. Co więcej, usprawniona hodowla przekłada się na znaczne usprawnienie rentowności, a co za tym idzie – większe zyski fermy. Ogromnym atutem takiego rozwiązania jest tu także pełna automatyzacja procesu zbierania niezbędnych informacji. W przeciwieństwie do papieru, dane cyfrowe oferują przy tym większą czytelność, zaś ich uporządkowanie nie stanowi żadnego problemu. Jeśli myślimy więc nad uproszczeniem procesu zarządzania, inwestycja w nowoczesny system z pewnością okaże się tu niezwykle opłacalną opcją.

Na czym polega stosowanie nawozów dolistnych na zboża?
Skup bydła – śląskie