Plener malarski nauczycieli studiów podyplomowych Wyższej Szkoły HUMANITAS w Sosnowcu

Plener malarski nauczycieli studiów podyplomowych Wyższej Szkoły HUMANITAS w Sosnowcu

W niedzielę 18 marca 2018 w Bieczu odbył się plener malarski nauczycieli zdobywających dodatkowe kwalifikacje w ramach  studiów podyplomowych w zakresie plastyki, muzyki i wiedzy o kulturze Wyższej Szkoły HUMANITAS w Sosnowcu przy współpracy Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WENA w Gorlicach oraz Bieckiego Centrum Kultury.

Dyrektor NODN Wena w Gorlicach Franciszek Dyląg: „Cieszę się z dwóch powodów. Po pierwsze, że możemy wspierać promocję miasta  Biecz ponieważ uczestnikami pleneru są nauczyciele pracujący w szkołach na terenie powiatów: Nowy Sącz, Tarnów, Rzeszów, Dębica, Sanok,  Krosno, Jasło, Nowy Targ, Limanowa i Gorlice, a więc poznanie Biecza zwiększy zainteresowanie szkół w organizacji wycieczek szkolnych.  Po drugie dodatkowe kwalifikacje  w ośrodku ,,Wena” uzyskało w ciągu ostatnich 12 lat około 5000 nauczycieli, a więc tyle osób ile w przybliżeniu mieszkańców Biecza. Bardzo dziękuję  Panu dyrektorowi BCK w Bieczu Pawłowi  Jamro  za pomoc w zorganizowaniu pleneru”.

Zajęcia w przepięknym średniowiecznym mieście położonym na jednym ze wzgórz Pogórza Karpackiego poprowadził dr hab. Antoni Nikiel, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Nie bez przyczyny studenci na plener malarski zostali zaproszeni przez Pana dyrektora Bieckiego Centrum Kultury właśnie do Biecza, gdyż miasto zwane małym Krakowem lub też polskim Carcassonne ze względu na unikatowe walory architektoniczno-urbanistyczne jest perełką Polski południowej. Liczne zabytki, skupione na stosunkowo niewielkiej przestrzeni w obrębie średniowiecznej zabudowy, ograniczonej murami obronnymi nadają miastu niepowtarzalny charakter, co przyciąga wielu pasjonatów malarstwa.

Studenci Wyższej Szkoły HUMANITAS w Sosnowcu podczas pleneru łączyli intensywną pracę twórczą z przyjemnością przebywania w otoczeniu malowniczego, zabytkowego miasteczka, chociaż niestety powrót zimy pokrzyżował trochę plany malarskie w związku z czym „plener” nie odbył się w plenerze. Malarzom musiał wystarczyć krajobraz zaobserwowany z okien BCK, ale mimo ograniczeń spisali sie na medal. Cały czas poświęcony był szkicowaniu, malowaniu, korektom i rozmowom o sztuce. Pan dziekan wydziału sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr  hab. A. Nikiel służył cennymi radami i wskazówkami. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje prace malarskie.

 

BCK

Create AccountLog In Your Account