Święto Dzieci Gór 2018

Święto Dzieci Gór 2018

W dniach 22-29 lipca br. Nowy Sącz szczególnie mocno tętnił życiem, a wszystko za sprawą  odbywającej się 26. edycji ŚWIĘTA DZIECI GÓR.

Uczestnikami festiwalu były polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów, które tworzą tzw. pary kamrackie. Przez cały Festiwal dzieci razem mieszkały w Nowym Sączu, występowały, bawiły się, zwiedzały. Każda para miała swój „dzień narodowy”, podczas którego była „gwiazdą” koncertów, a zespoły prezentowały zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich regionów. Festiwal był miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie – podczas wspólnej zabawy – zapoznawały się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczyły się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów  i zachowań swoich rówieśników.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, natomiast współorganizatorami było kilka miast oraz instytucji z województwa małopolskiego, w tym Gmina Biecz i Bieckie Centrum Kultury.

Do udziału w tegorocznym Festiwalu organizatorzy zaprosili zespoły z: Ukrainy, Estonii, Bułgarii, Gruzji, Czech, Tajlandii i Słowacji. Towarzyszyły im polskie dziecięce zespoły regionalne, reprezentujące folklor: lachowski, spiski, podhalański, krakowski, pogórzański, żywiecki.

Główne koncerty, pokazy, warsztaty, itp. odbywały się od 22 do 29 lipca w Nowym Sączu, natomiast młodzi artyści występowali również w kilku miastach w regionie podczas koncertów wyjazdowych, m.in. w Krynicy – Zdrój, Krościenku,Muszynie, Gródku nad Dunajcem i oczywiście w Bieczu.

W piątek 27 lipca 2018 podczas 26. edycji festiwalu, na bieckiej scenie w centrum miasta zaprezentowały się zespoły:

LEESIKAD (Tallinn, ESTONIA)

TRYBSKIE DZIECI (Trybsz, POLSKA)

UTALENTOWANE DZIECI UKRAINY (UKRAINA)

 

Zgromadzona publiczność mogła podziwiać niezwykłe taneczno – muzyczne widowisko prezentujące odmienność kulturową oraz piękne tradycyjne stroje, ale pojawiły się również występy  o nieco nowoczesnym stylu, które również zachwyciły zgromadzonych na bieckim rynku.

Po występie wszyscy tancerze, muzycy i opiekunowie otrzymali związane z Bieczem drobne upominki, które miejmy nadzieję, że będą przypominać im o miłym pobycie w naszym mieście. Każda grupa otrzymała także dużą paczkę słodyczy. Naszych gości nie mogliśmy wypuścić również głodnych, dlatego też wszyscy występujący mogli posilić się tradycyjnymi polskimi pierogami.

Podczas imprezy na najmłodszych czekały również atrakcje w postaci dmuchańców, waty cukrowej oraz popcornu.

BCK

Create AccountLog In Your Account