Uroczyste obchody 227. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody 227. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

         Tradycyjnie na bieckim rynku odbyły się uroczyste obchody związane ze Świętem 3 Maja, czyli już 227. rocznicą uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Po godzinie 11:00 na Placu Kromera zgromadziły się liczne poczty sztandarowe. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o 11:30 w Parafii p.w. Bożego Ciała w Bieczu. Mszy Świętej w intencji naszej Ojczyzny przewodniczył Ksiądz Proboszcz Janusz Kurasz.

            Po nabożeństwie poczty sztandarowe, konnica i mieszkańcy Biecza udali się na Rynek, gdzie rozpoczęły się główne uroczystości patriotyczne, przygotowane przez Bieckie Centrum Kultury. Wszystkich zebranych powitał sprawdzony w roli konferansjera Pan Grzegorz Szary. 

            Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, swoje okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Biecza, Pan Mirosław Wędrychowicz. Głos zabrali również Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu, Pan Grzegorz Nosal, a następnie zaproszeni goście, czyli Poseł na Sejm RP, Pani Barbara Bartuś oraz Radny Województwa Małopolskiego, Pan Stanisław Pasoń. Obecni byli także Radni Rady Powiatu Gorlickiego: Pani Zofia Kamińska, Pan Rafał Knybel, Pan Janusz Augustowski, Sekretarz Gminy Biecz, Pan Jan Szkaradek, Komendant Komisariatu Policji w Bieczu, podinsp. Marcin Stępień,  Radni Rady Miejskiej w Bieczu oraz dyrektorzy instytucji kultury z terenu Gminy Biecz. Ponadto  serdeczne listy z okazji Święta Konstytucji 3 Maja przesłali: Marszałek Województwa Małopolskiego, Pan Jacek Krupa i Posłowie na Sejm RP, Panowie Wiesław Janczyk i Andrzej Czerwiński.

            Kolejnym punktem programu była część artystyczna, będąca jednocześnie niezapomnianą i żywą lekcją historii. Rozpoczął ją przejazd przez rynek grupy rekonstrukcyjnej 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego. Następnie nadszedł czas na występ uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowicach, którzy zatańczyli pięknego poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmowej adaptacji „Pana Tadeusza”. Tuż po nim przedstawili również montaż słowno-muzyczny, dotyczący kluczowych wydarzeń z historii Polski. Ich występ przygotowany został pod czujnym okiem opiekunów: Pani Beaty Miki, Pani Anity Kołek-Nowak, Pana Aleksandra Sendeckiego i Pana Rafała Rybki.    

Na zakończenie uroczystości na scenie pojawił się znany aktor filmowy i teatralny Tomasz Stockinger, który wykonał największe szlagiery kina przedwojennego prezentując program pt. „Już nie zapomnisz mnie”. W czasie godzinnego występu towarzyszył mu pianista Stefan Gąsieniec. Artysta chętnie wszedł w interakcję z widownią, przechadzał się po płycie rynku zachęcając zebranych mieszkańców Biecza oraz gości do wspólnego śpiewania przebojów z lat 20-tych i 30-tych XX wieku. 

            Obok głównych obchodów odbywały się również wydarzenia towarzyszące. Mieszkańcy i turyści mogli wybrać się na wieżę ratuszową, zwiedzić Kolegiatę Bożego Ciała, czy też udać się na spacer z Panem Krzysztofem Przybyłowiczem śladem bieckich Żydów. Niemałą atrakcją był darmowy przejazd bryczką oraz konno wokół bieckiego rynku. Pogoda tego dnia dopisała, było bardzo gorąco, a wszyscy zebrani mogli skosztować smacznej grochówki, serwowanej przez restaurację „Grodzka” w Bieczu.

            Pragniemy złożyć serdeczne wyrazy podziękowania tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania uroczystych obchodów upamiętniających 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W szczególności dziękujemy:

– Księdzu mgr Januszowi Kuraszowi – Proboszczowi Parafii p.w. Bożego Ciała w Bieczu

– Panu Mirosławowi Wędrychowiczowi – Burmistrzowi Biecza

– Panu Grzegorzowi Nosalowi – Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Bieczu

– Strażakom i pocztom sztandarowym OSP z Gminy Biecz

– Pocztom sztandarowym ze szkół z terenu Gminy Biecz

– Pani Danucie Szarej – Dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowicach

– Uczniom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowicach za część historyczną i artystyczną oraz ich opiekunom: Pani Beacie Mice, Pani Anicie Kozioł-Nowak, Panu Aleksandrowi Sendeckiemu i Panu Rafałowi Rybce

– Panu podinsp. Marcinowi Stępniowi – Komendantowi Komisariatu Policji w Bieczu

– Wszystkim uczestnikom, mieszkańcom i gościom za przybycie na uroczyste obchody Święta 3 Maja

BCK

Create AccountLog In Your Account