Uroczyste obchody 228. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody 228. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W piątek 03.05.2019 minęło 228 lat od kiedy polski Sejm Czteroletni uchwalił historyczną – pierwszą w Europie i drugą na świecie – konstytucję. Z tej okazji w całej Polsce odbywały się uroczystości z okazji Święta 3 Maja.

Bieckie świętowanie rozpoczęło się o godz. 16:00  Mszą Św. w Parafii p.w. Bożego Ciała, po czym nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych, zaproszonych gości oraz mieszkańców na Rynek, gdzie kontynuowane były uroczystości patriotyczne oraz część artystyczna.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Biecza, Pan Mirosław Wędrychowicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu, Pan Grzegorz Nosal. Głos w imieniu Starosty Gorlickiego, Pani Marii Gubały zabrał również Pan Janusz Augustowski – Radny Powiatu Gorlickiego. Okolicznościowy list przygotowany specjalnie na tę okazję przysłał Pan Arkadiusz Mularczyk, Poseł na Sejm RP, życząc radosnego dnia Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Pogoda niestety nie dopisała, co wpłynęło na frekwencję podczas uroczystości, ale dla młodych wykonawców – uczniów ze szkół z terenu gminy Biecz oraz podopiecznych ŚDS deszcz nie był straszny i mimo niesprzyjających warunków bardzo profesjonalnie zaprezentowali część artystyczną. Na scenie pojawili się: 

SP Nr 1 w Bieczu – Zespół JUBILEMUS

SP Nr 2 w Bieczu – Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego PODRGODZIANIE

ZSP w Strzeszynie – Anna Klesyk

ZSP w Korczynie – Anastazja Wojnarowicz

Środowiskowy Dom Samopomocy

W tym dniu harcerze z 18 drużyny Starszoharcerskiej „Feniks” w Bieczu rozprowadzając patriotyczne flagi i wiatraczki, przeprowadzili zbiórkę na cele statutowe, a w szczególności na materiały potrzebne do dalszych działań bieckiej drużyny harcerskiej.

Wszyscy zgromadzeniu na bieckim rynku mogli posilić się barszczem czerwonym z pasztecikami serwowanym przez Spółdzielnię „Bieczynek”.

Pragniemy złożyć serdeczne wyrazy podziękowania tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania uroczystych obchodów upamiętniających 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W szczególności dziękujemy:

– Księdzu Januszowi Kuraszowi – Proboszczowi Parafii p.w. Bożego Ciała w Bieczu

– Panu Mirosławowi Wędrychowiczowi – Burmistrzowi Biecza

– Panu Grzegorzowi Nosalowi – Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Bieczu

– Strażakom i pocztom sztandarowym OSP z Gminy Biecz

– Pocztom sztandarowym ze szkół z terenu Gminy Biecz

– Panu podinsp. Marcinowi Stępniowi – Komendantowi Komisariatu Policji w Bieczu

– Dyrektorom, opiekunom oraz uczniom ze szkół przygotowujących część artystyczną

– Pani dyrektor, opiekunom oraz podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy

– Wszystkim uczestnikom, mieszkańcom i gościom za przybycie na uroczyste obchody Święta 3 Maja mimo niesprzyjających warunków pogodowych

Justyna Słowik

Create AccountLog In Your Account