Wywiad z Burmistrzem Biecza dot. rozbudowy Kina Farys

Wywiad z Burmistrzem Biecza dot. rozbudowy Kina Farys

Za dwa lata rozpocznie pracę przebudowane Kino Farys w Bieczu. To ma być nowa odsłona kina, nowa propozycja dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także dla naszych gości – mówi Mirosław Wędrychowicz, Burmistrz Biecza.

Nasz Biecz: Jak długo Gmina Biecz starała się o dotacje na rozbudowę kina?
Burmistrz: Przyznam szczerze, że ten proces był bardzo długi i  trwał niemal dwa lata. Kluczem do sukcesu jest zawsze, oprócz szczęścia i wielkiej determinacji,  dokumentacja projektowa i pozwolenie na budowę. Proces projektowania uzależniony jest od wielu czynności: przetarg, umowa, decyzja administracyjna, która trwa, a potem to już czysta przyjemność,  przygotowanie wniosku aplikacyjnego. Analizę  tego co zrobić z kinem przeprowadziliśmy w 2015r.. Tak naprawdę w grę wchodziła albo likwidacja albo kompleksowa przebudowa. Budynek pomimo przeprowadzonych, w poprzedniej kadencji, prac  remontowych jest nadal zawilgocony, a jego użytkowanie wiąże się z dużym dyskomfortem.  Decyzja była szybka –przebudowa, nie mogliśmy zmarnować dorobku i starań kilku pokoleń bieczan.  Rozpoczęła  się więc żmudna przebudowa budżetu, zdanie  zostało wprowadzone  do wieloletniej prognozy finansowej. Ostatecznie  zadanie wpisane zostało na lata 2018-2019, tak więc około połowy  2019 roku powinien być finał. Nie czekaliśmy jednak z założonymi rękami bo już w 2016r. pozyskaliśmy  kino cyfrowe, zdobywając na ten cel około 160tys zł. Całkowity koszt to ponad 300tys zł. Wtedy to nastąpił przełom, w Bieczu wreszcie dostępne stały się nowości, premiery. Zaczęli do nas przychodzić i przyjeżdżać  widzowie w sporej ilości. W stosunkowo krótkim czasie kino odwiedziło ponad dwa tysiące osób.  Modernizacja wygeneruje nam trochę kłopotów – półtora roku bez sali kinowej. Szukamy jakiejś alternatywy,  jesteśmy po wstępnych oględzinach auli w miejscowym LO. Może tam po akceptacji Zarządu Powiatu Gorlickiego. Oczywiście wymagać to będzie niewielkich nakładów finansowych i adaptacji,  spróbujemy zorganizować jakąś namiastkę kina w Bieczu, ale na krótko, na czas rozbudowy.

Nasz Biecz: Ile będzie kosztował remont kina?
Burmistrz: Remont kina wraz z rozbudową  będzie wynosił ok. 3 mln zł. Za te fundusze uzyskamy całkowicie nową przestrzeń, tak samej sali kinowej wzbogaconej o balkon wraz z nową klatką schodową jak i zupełnie nowe pomieszczenia. Płaska podłoga i zsuwane widownia dadzą zupełnie nowe możliwości. Sala kinowa będzie miała również funkcję koncertową, w tej chwili jest już wykonany jej obraz akustyczny, który pozwoli  na właściwe jej przygotowanie do tej funkcji. Ponadto atrakcje dla dzieci i młodzieży, choć dorosłych chyba też, sala7D i dwie sale HTC. Dodatkową atrakcją i nową funkcjonalnością naszego kina będzie sala kawiarniana, na spotkania, konsumpcję czy po prostu relaks. Sala posiadać będzie antresolę, liczne przeszklenia, co w połączeniu z piękną zielenią za szklanymi ścianami czy też ośnieżonymi alejkami stworzy niepowtarzalny klimat. Całość zaprojektowała Bieczanka P. Karolina Czech. Tak się złożyło w tej części Biecza oczekują na rozstrzygnięcia kolejne złożone przez gminę wnioski. Kompleksowa modernizacja  Klasztoru wraz  z bieckimi piwnicami i murami obronnymi za około 8mln zł. Przebudowa węzła przesiadkowego na ulicy Kolejowej – około 2,7mln zł. Budowa Giełdy Rolno-Towarowej na ul. Kolejowej- około 2,3mln zł.. Ponadto przebudowę ulicy Kazimierza Wielkiego, Tysiąclecia, Skłodowskiej, Parkowej i Ligęzów- około 5,5mln zł. Modernizowane będą budynki na ulicy Tysiąclecia: Ośrodek Zdrowia i obiekt  szkolny.  Po wykonaniu tych inwestycji zmodernizowany zostanie wjazd  i wyjazd oraz nawierzchnia parkingu na ulicy Tysiąclecia. Ponadto trzeba zawalczyć jeszcze o  zwiększenie ilości miejsc parkingowych, przebudować wjazd do kina itd. Głowa boli.  Jeżeli powiodą się nasze plany, to Biecz zamieni się wkrótce w całkiem spory plac budowy.  Przebudowa biblioteki i urzędu właśnie się rozpoczęła.

Nasz Biecz: Kiedy możemy spodziewać się rozpoczęcia remontu kina?
Burmistrz: W bieżącym roku planujemy ogłoszenie przetargu. Styczeń 2018r. podpisanie umowy z wykonawcą.  Remont ma szansę rozpocząć się w lutym bądź w  marcu 2018 roku.

źródło: www.naszbiecz.pl

BCK

Create AccountLog In Your Account